Polacy ocenili ZUS na dwóję z plusem

Doradco Finansowy – Twój klient potrzebuje wiedzy i wsparcia w prawidłowym odnalezieniu się w zagadnieniu wyliczenia swojej emerytury …. Wyniki badan rynku są porażające

Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował raport, z którego wynika, że Polacy mają znikomą wiedzę na temat ubezpieczeń oraz nie wierzą w wypłatę przyszłych emerytur.

Wykształceni Polacy źle oceniają funkcjonowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a prawie nikt nie uważa, że ta instytucja funkcjonuje „zdecydowanie dobrze”. Ankietowani uważają również, że I filar nie gwarantuje bezpieczeństwa wypłat i zaledwie 4 proc. badanych ma duże zaufanie do ZUS-u. Ponad tysiąc Polaków wzięło udział w badaniu opinii publicznej przeprowadzonego przez Instytut Spraw Publicznych i Millward Brown.

Funkcjonowanie ZUS-u i związane z nim skojarzenia

Ogólnopolskie badanie „Wiedza i podstawy wobec ubezpieczeń społecznych” pokazało, że Polacy źle oceniają funkcjonowanie ZUS-u. Ocen negatywnych jest więcej niż pozytywnych. Zdecydowanie źle ocenia Zakład Ubezpieczeń Społecznych 18 proc. ankietowanych, raczej źle – 16 proc., ani źle, ani dobrze – 30 proc. Średnia ocena dla tej instytucji w skali 1-5 wynosi 2,7.

Kto mówi negatywnie? Przede wszystkim osoby zatrudnione na etacie (38 proc.) i z wykształceniem wyższym (44 proc.). Twórcy raportu zauważają, że wraz ze wzrostem wykształcenia rośnie liczba ocen negatywnych. Polacy są skłonni płacić niższe podatki i w zamian współfinansować wydatki na wykształcenie, ochronę zdrowia i inne potrzeby. Lepsze zdanie na temat funkcjonowania instytucji mają osoby powyżej 60. roku życia przebywające obecnie na emeryturze.

Podczas badania spisano również skojarzenia, jakie budzi Zakład Ubezpieczeń Społecznych i podzielono je ze względu na następujące grupy: przedsiębiorcy, osoby pracujące najemnie, uczniowie, osoby podczas przerwy w aktywności zawodowej oraz osoby nieaktywne zawodowe lub bezrobotne. Przedsiębiorcy uważają, że „dużo płacą, mało później dostają”, a osoby pracujące na etacie jako pierwsze skojarzenie wymieniają „oszukaństwo” i deklarują, że nie spotkały osoby, która o tej instytucji powiedziała dobrze. Jako pozytywną opinię twórcy raportu przywołują wypowiedź jednej z osób zaliczanych do grupy rencistów – „Dziękujmy Bogu, że jeszcze – ja przynajmniej dziękuję – że jeszcze te renty i emerytury wypłacą. Bo może za kilka lat, jak pójdę na emeryturę, to już pieniędzy nie będzie”.

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Polacy-ocenili-ZUS-na-dwoje-z-plusem-7487151.html?utm_source=freshmail&utm_medium=email&utm_campaign=Newsletter_Bankier.pl_1.12.2016

 

art2

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *